Abdullah ÖZTOPRAK kimdir ?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde doğdu. Eğitimini Türk Maarif Kolejinde tamamlayıp Türkiye’de Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden  kimya bölümünden mezun olup Master derecesini tamamlayıp  3 yıl boyunca öğretim görevlisi olarak akademik kadroda yer almıştır.

Üniversitedeki görevinden ayrılıp bir süre ale işletmelerinde yönetici olarak görev aldı.

Yerleşmiş olduğu Ankara’da moda tasarım sektörüne Haute Coutre tarzda girişim başlatıp moda evini ve tasarım merkezini hayata geçirdi.

Moda sektöründe kişisel üretimleri dışında esas tercih ettiği yol, tüm gösterilerinde; kostümleri ve koreografisiyle; toplumsal, felsefi ve tarihsel yorumlar yapmak ve mesaj vermek oldu. Sadece tematik projelerde yer aldı. Özgün tarzıyla kısa sürede ulusal basında ve dış dünyada yaptığı işler fark edilip takip edildi ve aldığı bazı davetler sonucunda farklı bölgelerde ve toplumlarda aynı tarzda gösteriler yaptı ve büyüyen bir ilgi uyandırdı. Bazı konulara fütürist tarzda yorum getirdiği kostümleri ve teatral koreografisi ve ona eklenen kendi yazdığı şiirleri yerli ve yabancı basında dikkat çekip hep yazıldı ve konuşuldu.

Yaptığı tüm gösterileri kalabalık kitleler tarafından izlenen Abdullah Öztoprak her yıl muhakkak halk show’u düzenlemektedir.

Bugüne kadar Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kazakistan, Türkmenistan, Irak Erbil, Avustralya ve İtalya’da gösterileri oldu. Mart 2018 de Abdullah Öztoprak’a Avustralya’da yılın uluslararası moda tasarımcısı unvanı verildi.

Kostümlerinin dâhil olduğu organizasyonlardan ve yarışmalardan, ulusal kostüm dalında İtalya, Çin, Arnavutluk, Türkiye olmak üzere 6 kez dünya birincilik ödülü elde etti.

Ankara’daki PTT pul müzesinde Osmanlı tarihinden gelen Osmanlı postacı kostümleri Abdullah Öztoprak’ın eserleri olarak sergilenmektedir.

KKTC de de yapmış olduğu “ tek şahidi cümbezdi “ adlı moda gösterisi devlet tarafından 4 adet pul ve bir de ilk gün zarfı olarak çıkartıldı ve tüm dünya yazışmalarında kullanıldı ve pul kolleksiyoncuları, filatelistlerce satın alınmıştır.

Bazı film projelerinde kostüm tasarımcısı bazı film ve dizilerde de konuk oyuncu olarak da yer aldı.

Abdullah Öztoprak senaryosunu yazdığı, bazısını yönettiği tiyatro oyunu ve kısa filmlere de imza attı.

Defalarca yılın tasarımcısı seçilen Abdullah Öztoprak katıldığı tüm organizasyonlarda ve projelerde yüksek performansına bağlı her zaman ayrıca ödüllendirildi.

Dünyada çok ender olan bir şekilde gösterilerinde kendi bestelerini hazırlayan, kendi kostümleri, gösterinin konusuyla alakalı yazmış olduğu şiirleri ve teatral koreografisi ve bazen de konuyla alakalı çekmiş olduğu kısa filmleriyle, çok kez de yetiştirmiş olduğu model casta yer vererek sektörde hep kendine has tarzıyla tanındı.

Abdullah Öztoprak’ın yaşadığı kendi coğrafyası dışında da gittiği tüm ülkelerde, bazen gitmeden de önce yazılı ve görsel basın onu yazdı, anlattı ve röportajlarını yayınladı.

Mesleğinin ticari kısmında gelinlik ve abiye üzerine yoğun çalışan Abdullah Öztoprak düğün ve kınalara damatlık da dâhil olmak üzere çok özel özgün tasarımlar çıkarıyor. Kullandığı malzemede büyük titizlik gösterip artık bazı malzemeleri de kendi adına ürettirip kullanıyor.

Bu özel gecelerde modayı bir kopyalama metodundan öte özgün stil yaratacak şekilde değerlendiriyor. Bazı özel düğün, kına ve lansman gecelerini başından sonuna kadar organize edip gerçek özgün hikâyesi olan özel geceler yaratıyor ve toplumda artık süsleme işinin bir organizasyon işi olmadığı algısını geliştiriyor

Belli amaca yönelik yapmış olduğu defile ve gösteri sayısı yüzü geçmiş olan Abdullah Öztoprak her seferinde farklı konu ve temalar işleyerek kendini moda sanat adına çok geliştirmiş olmakla birlikte artık ticari ürün defilelerine de zaman ayıracağını dile getiriyor.